Menší dravci Jižní Ameriky
Z dravých ptáků Jižní Ameriky jsou známé spíše větší druhy, například kondor andský nebo harpyje. Menší druhy již tak známé nejsou. Mezi ně patří i různé druhy káňat. Poznejme blíže některé z nich.
Káně patagonská
Káně patagonská je středně velký druh káněte. Rozpětí křídel se pohybuje mezi 45-60 centimetry s velikostí 54-60 centimetrů.
Rozlišují se dvě odlišná zbarvení. Světlejší a tmavší, přičemž tmavší zbarvení je méně časté. U světlejšího zbarvení má káně tmavě hnědou hlavu a hřbet, se světle hnědým peřím po stranách hlavy a krku. Barva břicha je bílá s černými a rudohnědými znaky.
U tmavého zabarvení je káně celé černé, kromě bílých znaků.
Vyskytuje se v oblasti jihu Argentiny a Chile a v Ohňové zemi.
Jeho přirozeným prostředím jsou lesy s vysokými stromy, poblíž otevřených prostranství, která jsou pro káně ideálním lovištěm.
Loví ptáky, savce, i plazy.
Káně andská
Káně andská je poměrně malý dravec. Velké přibližně 42-45 cm. Vyskytuje se v Andách, kde preferuje zalesněné oblasti.
Má tmavě hnědou hlavu a hřbet, hruď a břicho jsou bílé se světle hnědými znaky. Zajímavé je, že počet znaků se liší, počet nejspíš ovlivňuje věk a pohlaví jedince. Ocas je pruhovaný.
Káně bělokostřecová
Káně bělokostřecová je drobný a tmavý druh káněte. Dosahuje maximální velikosti 40 centimetrů s rozpětím křídel 67-79 centimetrů.
Dospělé káně je téměř celé černé, až na spodní bílou část. U spodní části křídel jsou krycí pera bílá a letky černobílé. Ocas je také černobílý. Zbarvení je u samců i samic stejné, ale samice jsou větší než samci.
Při letu je vidět bílé peří na spodní straně křídel, které je obvykle skryté.
Vyskytuje se v Kolumbii, Venezuele, Peru, Bolívii, Brazílii, Paraguayi, Uruguayi a Argentině. Kde obývá tropické a subtropické horské lesy. Preferuje okraj lesa, nedaleko otevřených prostranství.
Loví hlodavce, plazy, obojživelníky, někdy také hmyz.