LED zářivka 120 cm dokáže nahradit svého předchůdce
LED zářivky expandují na trhu značnou rychlostí, počty prodaných kusů rostou spíše exponenciálně než lineárně. Pojďme se s nimi blíže seznámit a objasnit, proč mohou být efektivními nástupci nízkotlakých rtuťových trubic.
První zářivky se na výrobních linkách začaly objevovat krátce před druhou světovou válkou. Byl to převratný vynález, který na dlouhá desetiletí vtiskl specifický výraz umělému světlu v domácnostech, ale převážně na pracovištích.
Fluorescenční trubice naplněné argonem a rtutí a pokryté luminiscenční vrstvou provázely, a stále ještě provází, život tří až čtyř generací a kromě bzučení a nepříjemného blikání o frekvenci 50 Hz, jež citliví lidé dokážou zaznamenat, jim nebylo možné nic vytknout. Ve své době splnily svůj účel a měli bychom být vděčni za to, že pražské metro nebylo potemnělé, že jsme nemuseli ve školách mžourat při svitu žárovek, a že v kancelářích a v dělnických provozech nebylo nutné přerušit práci kvůli tomu, že se právě sešeřilo.
Vývoj osvětlovací techniky se však zaměřil především na praktické využití polovodičů a stranou zájmu nezůstala ani zářivková tělesa. Moderní LED zářivky se mohou pochlubit některými vlastnostmi, které vedly k jejich masovému rozšíření a postupnému nahrazování původní technologie.
Směrové osvětlení
Klasická trubice plněná inertním plynem vyzařuje světlo do všech směrů. To je v případě zářivkového svítidla nepříliš ekonomické, neboť zároveň osvětluje i samotné těleso. U diodových světel tomu tak není, ty jsou koncipované jako zdroje směrové a tím pádem také spotřebují méně energie na svůj provoz.
Počet spínacích cyklů
LED zářivku 120 cm můžete zapnout a vypnout, kolikrát vás napadne. Možná si v této souvislosti vybavíte, jak byly děti napomínány, aby si nehrály s vypínačem a nezapínaly světlo příliš často, neboť se tím poškozuje a zkracuje jeho životnost. S diodovými svítidly si vaše ratolesti mohou hrát tímto způsobem bez omezení.
Teplotní rozsah
Zatímco polovodičové zdroje mohou bezpečně a stabilně pracovat v režimu teplotního rozsahu od třeskutých mrazů až po extrémní vedra, pro fluorescenční zdroje to neplatí. Omezení se vztahuje na nízké teploty, nejsou spolehlivé již při teplotách blížících se bodu mrazu.