Bazén zapuštěný versus nadzemní
Kdo se rozhoduje o pořízení bazénu, obvykle nejprve zvažuje, zda dát přednost nádrži nadzemní, anebo zainventovat do bazénu zapuštěného pod úroveň okolního terénu. Nadzemní bazény jsou poměrně levné, snadno je demontujete, pokud nemáte zájem o jejich zazimování, a snadno je také uložíte např. v garáži, odkud je vyprostíte v příštím roce na začátku koupací sezóny.
Zapuštěný bazén je pochopitelně dražší, ale jeho přednosti jsou na zvážení:
Bezproblémový přístup do vody – v první řadě nepotřebujete lézt vzhůru po schodech, abyste se vůbec dostali do vody. V této fázi může být přístup do vody u nadzemních bazénů dokonce nebezpečný, pokud vám pod nohama schůdky podkluzují. Můžete se z nich také zřítit na opačnou stranu – tedy na souš. U zapuštěných bazénů jsou schůdky nasměrované pouze pod hladinu, navíc jsou nainstalované napevno a nejsou skládací, což znamená, že jsou stabilní a můžete se o ně s jistotou opřít.
Skákání do vody – do nadzemního bazénu se nedá skákat. Samozřejmě to můžete zkusit, pokud je bazén umístěný ve svahu, v terasovitě řešené zahradě, ale problém může být i v tom, že se plastový skelet nádrže lze při skákání poškodit. Do zapuštěného bazénu lze skákat, jak se vám zlíbí, pouze musíte brát ohled na jeho velikost, abyste to se skákáním nepřehnali a nezranili se. Ovšem u větších nádrží je skákání do vody docela přirozenou a hlavně oblíbenou činností.
Estetický dojem – co naplat, nadzemní bazén působí na první dojem jako „pěst na oko“. Každý zapuštěný bazén, jezírko či zahradní fontána, ať už se jedná o jakékoli rozměry a tvary, vypadá v tamním prostředí mnohem lépe.
Bazén na míru – zapuštěné nádrže se mohou přizpůsobit přání zákazníka, nikoli opačně, aby se zákazník přizpůsoboval tvarům a rozměrům výrobků na trhu. Zapuštěné nádrže se zhotovují obvykle na míru a mohou mít i neobvyklé tvary, např. obdélník zakončený půlkruhem, nepravidelný ovál, zakřivenou elipsu atd.