Jaké jsou výhody a „nevýhody“ v bydlení
Soužití rodičů s dětmi bývá hezké, dokud jsou děti malé, ale jakmile povyrostou a začínají se poohlížet po světě, leckterý rodič uvítá, když se jeho syn či dcera, odstěhují a zařídí si život podle svého. Vychovat ze svého dítěte „mamánka“ není pro vstup do samostatného života zrovna to nejšťastnější řešení.
I když si chtějí mladí zařídit život podle svého, problematická bývá právě otázka vlastního bydlení. Málokteří mají na to si koupit dům, a ještě navíc ho začít zařizovat podle svých přání a snů. Jistě, najdou se i tací, ale většina se musí uskromnit a na dům zapomenout. Protože stavba domu je finančně dosti náročná, a navíc musejí počítat i s pořízením pozemku, což také není levná záležitost. Navíc je nad nimi neustále Damoklův meč v podobě hrozby ztráty zaměstnání, a tak ztráty zaručeného příjmu, který potřebuji k financování úvěru na stavbu. Proto mnozí mladí lidé volí raději pronájem. Sice vydají peníze za nájem bytu, který není jejich, ale nemusí mít starosti, které by jinak řešili v novém domě. Pořizovat si sekačku na trávu, minimálně jedenkrát za měsíc, ale spíše častěji myslet na to, že je nutné posekat trávník, jak a kde kompostovat trávu anebo ji vyvážet na místo k tomu určené a další povinnosti spojené s vlastnictvím domu.
Natírat plot, shánět odvoz a zajistit místo pro skladování dřeva na topení a že místa musí být dost. Samozřejmě, kdo topí elektřinou nebo zvolil jiný atraktivní způsob vytápění, ten takovou starost nemá, ale na druhou stranu si to zaplatí. Kdežto v pronájmu v paneláku se vůbec nemusíte starat o vytápění, jen otočíte kohoutkem a hned je více tepla. Panelák skýtá jakési pohodlí a vyhovuje hlavně „městským lidem“, kteří se o bydlení nechtějí moc starat a raději se věnují cestování, sportovním aktivitám a dům by je jen zatěžoval.
Nedá se posoudit, zda dům anebo pronájem je správná volba.
Každý, nechť si vybere svůj způsob bydlení, který mu vyhovuje.