Virtuální realita jako z filmu
Jako malí jsme toužili, aby naše představy nebyly jenom v naší hlavě, ale abychom se doslova přenesli do našich světů plných dobrodružství a adrenalinu. I když většina dospělých tento svět opustí, někteří se ho stále drží a jak je vidno, technologický růst a rozvoj jim přihrál do karet, neboť nyní skutečně mohou využít virtuální reality.
O co se vlastně jedná?
Virtuální realita, také prostředí, je technologie umožňující simulovat reálný svět v uzavřeném prostoru tak, aby s ním jeho uživatel mohl interagovat – ať už je to medicínská simulace, kdy si doktor-student může vyzkoušet operaci či také vytvoření fiktivního světa počítačových her, který ocení každý správný hráč. Virtuální realita vytváří sluchový, vizuální či hmatový dojem budícího iluzi skutečného světa prostřednictvím speciálního zobrazovacího zařízení počítače, audiovizuální helmy a například rukavic či dokonce celého obleku. Jako byste vstoupili do snu.
Začátky VR
O virtuální realitě se zmínil Morton Heilig, v té době to ovšem nebyla VR jak ji známe dnes (nebo poznáme), ale spíše to byl nápad, kdy by mohli lidé v kině nejen film vidět a slyšet, ale také cítit, teda hlavně nosem. Proto v roce 1962 postavil „Sensorama“, kdy jste mohli spolu s obrazem a zvukem cítit také vůni.
Pojem Fantomatika užil v roce 1964 Stanislav Lem ve své knize Summa technologiae, první prototyp byl sestrojen panem Ivan Sutherlandem a jeho studentem v roce 1968, přezdívaný „Damoklův meč“, protože byl přístroj na hlavu velmi těžký, museli ho přivázat ke stropu a vysel tedy nad uživatelem.
V osmdesátých letech potom společnost VPL Research, pod vedením Jaron Laniera, vyvinula brýle a rukavice, které byly již nejpřímějším předchůdcem dnešního VR.
A co dnes?
Dneska už není vůbec žádná fikce pořídit si VR domů a zkusit si na něm zahrát několik set her nebo vyzkoušet několik tisíc simulací, které jednotlivé systémy nabízejí. Cena takové VR techniky dnes vyjde na něco kolem 5000 korun, takže kdybyste nevěděli, co dát někomu na Vánoce pod stromeček, určitě můžete vyzkoušet něco takového.
Samozřejmě si dávejte při užívání pozor, ať se vám to pak nezačne plést.